Co nie daje spać po nocach polskim przedsiębiorcom? Małe firmy są na przegranej pozycji
Dziennik.pl, Iga Leszczyńska, 27.05.2024
Zapytaliśmy ekspertki z BCC co nie daje polskim przedsiębiorcom spać po nocach. Sprawdź, z jakimi problemami się mierzą oraz czemu zdaniem ekspertki małe firmy są na przegranej pozycji w Polsce.
Ekspertka BCC ds. rynku pracy oraz zarządzania i efektywności pracy, prezes Bizyou Katarzyna Lorenc w rozmowie z redakcją Dziennik.pl opowiedziała o problemach, z którymi mierzą się dzisiejsi przedsiębiorcy.
Porzucenie pracy
Katarzyna Lorenc powiedziała, że ze zjawiskiem porzucenia pracy mamy do czynienia już od paru lat. Ono się faktycznie nasila. Do tego stopnia, że pracodawcy zastanawiają się jak zabezpieczyć się na taką okoliczność, ponieważ koszty rekrutacji i wdrożenia pracownika są związane z dużymi obciążeniami finansowymi i czasowymi oraz ryzykiem błędów i niedociągnięć nowozatrudnionego – powiedziała.
Wskazała, że w związku z tym, coraz częściej w umowach o pracę pojawiają się zapisy związane m.in. z odszkodowaniem, z brakiem wynagrodzenia za pracę, która została przerwana, czy karami. Dodała, że pracodawcy wprowadzają różnego rodzaju zapisy, by się zabezpieczać przed negatywnymi konsekwencjami porzucenia pracy przez pracownika. Zmiana na stanowisku, pozyskanie pracownika i wdrożenie – w zależności od stanowiska – to jest od 70 proc. do 270 proc. rocznego wynagrodzenia pracownika – powiedziała. Dodała, że rzadko się rozumie, że to są koszty co najmniej kilkumiesięcznegowynagrodzenia.